Križ - pristen, intenziven, težek, čudovit

Doroteja Rajšter | Oktober, 2017

Potreboval boš kavarne in sončne zahode in izlete. Letala in potne liste in nove pesmi in stare pesmi, ampak najbolj od vsega - ljudi. Najbolj boš potreboval ljudi in drugi ljudje bodo potrebovali tebe, da si "tista” oseba zanje. Živeča, dihajoča oseba, s kričečim povabilom, da lahko skupaj verjamemo boljše stvari.

V življenju potrebujemo ljudi in stvari, ki nas potisnejo dlje iz naših con udobja, kot smo sami pripravljeni iti. Če združimo ti dve stvari, dobimo popolno kombinacijo za progam, kjer imajo mladi priložnost, da v skupnosti rastejo, preučujejo Sveto pismo, se učijo o Bogu, o sebi in o ljudeh okoli sebe, poleg tega pa se imajo ob tem še nepredstavljivo “fajn”.

Ko sem začela Križ, pravzaprav nisem imela niti približne ideje v kaj se spuščam. Vedela sem, da bom preživela čas z drugimi kristjani iz Slovenije, ki so približno toliko stari kot jaz. Vedela sem, da bomo skupaj preučevali Sveto pismo. Vedela sem, da bom, če bom želela zrasti - kar sem želela - morala delati na sebi. Vedela sem, da to pomeni, da bom morala biti iskrena s sabo in drugimi, poleg tega pa bom morala biti pripravljena imeti zelo težke pogovore. In vedela sem, da bo ta program ključen v moji hoji z Bogom.

Pristni ljudje, pristni odnosi, pristen Bog

Ko sem mojo prijateljico Tjašo, ki je letos začela Križ, vprašala, če lahko z mano deli nekaj občutkov o Križu, je bil njen odgovor tako zelo pristen, iskren in čudovit obenem. Kar sledi je njen popolnoma necenzuriran odgovor o njenem doživetju Križa. "Brez popravkov, brez prikrivanj in popolnoma brez umikanj. Novo okolje, nepoznani obrazi in čas, za katerega prej sploh nisem vedela, da obstaja. Ljudje iz tisočerih krajev, ki so oddaljeni za več sto korakov, a so mi zdaj bližje kot lastna senca. In z njimi jaz bližje sebi, ljudem in Bogu. Učenje, ki je celo zabavno, smeh, ki nima določene frekvence in objem, ki traja. Čas, ki je bil samo zame in ne čas, v katerem sem jaz na voljo drugim. Pristno - nekaj, s čimer bi opisala teh nekaj dni. Pristna jaz, pristni ljudje, pristni odnosi, pristna čustva in pristen Bog. Začela sem sprejemati nepopolnost ljudi in ljubezen, ki jo Bog nudi meni in drugim, z vsemi napakami vred - mojimi in tujimi. Zdaj sveta ne gledam več sama, ampak ga skozi moje oči gleda Bog. Malo klišeja, ampak definitivno eno izmed najboljših, najtežjih, a najiskrenejših doživetij v mojem življenju - do zdaj. Tisto, kar prihaja, pričakujem z velikim veseljem. Z dobrim Bogom, Gospodom, Očetom in Prijateljem ob strani. Križ - čas, v katerega si vsak izmed nas želi vračati."

Intenzivna, a čudovita rast

In Križ je prav to. Iz vseh nas nekako na površje privrejo najboljše in najslabše stvari, kar se lahko za trenutek sliši grozno, vendar pa postane čudovito, ko vsi poskušamo delati sami na sebi in spustiti Boga globlje v naša srca. To je eden izmed mojih najljubših delov celotnega Križa. Vsak dan nam da nove priložnosti za rast in verjetno za veliko večino udeležencev Križa drži, da je to obdobje eno najbolj intenzivnih obdobij rasti v njihovih življenjih. Tako je bilo tudi za Anjo, ki je letos končala ta program in pravi: "Zame je bil Križ zame eno največjih obdobij rasti do zdaj. Zame je bilo ključno biti del nečesa večjega, skupine mladih, ki živijo za Jezusa na različnih koncih Slovenije in imajo željo, da rastejo v veri in vsak dan živijo za Boga. Bil je hkrati največji blagoslov in najtežja stvar iti globlje v svoje življenje, se odpreti drugim v težkih temah in jih prinesti pred Boga. Čeprav je bil program zelo intenziven, je bila to zame ena izmed oči-odpirajočih in najbolj navdušujočih stvari v mojem življenju, kjer sem okusila neizmerno Božjo ljubezen, dobroto in skupnost v Jezusu."